Za nami weekend pod znakiem szachów

Słynny amerykański szachista Paul Charles Morphy mawiał „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”. Powszechnie bowiem wiadomo że, szachy poprawiają zdolności intelektualne dzieci, uczą koncentracji i logicznego myślenia, zwiększają IQ, poprawiają umiejętności arytmetyczne i zdolności językowe, kształcą umiejętność krytycznego myślenia czy wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych.
To m.in. dlatego w naszej szkole od dawna prowadzimy zajęcia gry w szachy i organizujemy turnieje szachowe.
W minioną sobotę, tj. 11 maja br. do naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach przybyli zatem amatorzy tej królewskiej gry, aby już po raz siódmy wziąć udział w „Otwartych Indywidualnych Szachowych Mistrzostwa KSP”.
Patronat honorowy nad naszymi rozgrywkami objęli J.E. Ks. Bp Kazimierz Gurda - Biskup Diecezji Siedleckiej i Prezydent Miasta Siedlce - Pan Andrzej Sitnik, patronat medialny zaś Katolickie Radio „Podlasie” i „Echo Katolickie”.
Do rozgrywek zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 18 osób w kategorii OPEN oraz 44 w kategorii dzieci i młodzieży - m.in. z Lubartowa, Krynki, Węgrowa, Mokobód i oczywiście z Siedlec, co spowodowało, że turniej stał na bardzo dobrym poziomie.
Sędzią głównym turnieju był pan Antoni Szczygieł, wspierany przez sędziego technicznego pana Maciej Szczygła oraz pana Mariusza Trocia.
Zawody zostały rozegrane w systemie szwajcarskim na dystansie dziewięciu rund po 15 minut dla gracza, które pozwoliły wyłonić najlepszych szachistów turnieju. Zmagania zawodników stały naprawdę na dobrym poziomie sportowym, a walka była zacięta i wyrównana, aż do samego końca, bo ponoć „mistrz może czasami zagrać słabo, ale amator nigdy”.
I tak w Kategorii Open dorosłych I miejsce zdobył Jakub Szczygieł z KSz Hetman Krynka, przed Hubertem Pisarskim (SRSDiM Węgrów) i Romanem Głowienkowskim (KSz Skoczek Siedlce).
W Kategorii Open Szkoła Podstawowa klasy VII-VIII i Gimnazjum zwyciężył Marcin Gajewski (KSP). Miejsce II uzyskał Wojciech Górczyński (SKS SP3 Siedlce), a III był Karol Gromek (SRSDiM Węgrów).
W Kategorii Open Szkoła Podstawowa klasy 0-III miejsce I zdobył Dominik Raczyński (LUKS Lubartów), drugi był Bartosz Chromiński (SRSDiM Węgrów), a trzeci Ksawery Popowski (SRSDiM Węgrów).
W Kategorii Open Szkoła Podstawowa klasy IV-VI: I miejsce - Arkadiusz Szwed (SP8 Siedlce), II miejsce – Przemysław Sekuła (MUKS FIDEI Węgrów), III miejsce – Miłosz Dołęga (KSP).
Najlepszymi zawodniczkami turnieju zostały: open - Maria Rucińska (KSP) i klasy I-VI Karolina Niedziółka (KSP).
W rywalizacji KSP Siedlce uzyskano następujące wyniki:
W Kategorii Dorosłych I miejsce zdobył Dariusz Gajewski przed Szymonem Niedziółką.
Kategoria Szkoła Podstawowa klasa VII-VIII I Gimnazjum: I miejsce – Marcin Gajewski, II miejsce – Gabriel Łukasik, III miejsce – Maria Rucińska.
Kategoria Szkoła Podstawowa klasy 0-III: I miejsce – Jan Perz, II miejsce – Adam Szabelski, III miejsce – Iwo Komor.
Kategoria Szkoła Podstawowa klasy IV-VI: I miejsce – Miłosz Dołęga, II miejsce – Karolina Niedziółka, III miejsce – Igor Orzyłowski.
Najmłodszym uczestnikiem turnieju był niespełna pięcioipółletni Franciszek Niedziółka, a najstarszym Roman Głowienkowski – lat 71.
Zwycięzców uhonorowano pucharami, dyplomami, nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi.
Należy zauważyć, iż celem turnieju było stworzenie zawodnikom możliwości rywalizacji w szachach, budowanie, integracja i wzmacnianie w oparciu o wiarę wspólnoty miłośników tej gry królewskiej, popularyzacja szachów, wyłonienie mistrzów szachowych KSP Siedlce na rok 2019, integracja rodziców i uczniów ze szkołą oraz integracja KSP ze środowiskiem lokalnym.
Gratulując zwycięzcom i wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w naszym turnieju zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.
W imieniu całej naszej społeczności szkolnej i wszystkich szachistów dziękujemy Uczniowskiemu Katolickiemu Klubowi Sportowemu w Siedlcach w osobach panów: Mariusza Trocia i Antoniego Szczygła, za trud przygotowania i przeprowadzenia turnieju.
Wyrazy wdzięczności przekazujemy także Panu Prezydentowi Miasta Siedlce - Andrzejowi Sitnikowi i Radzie Rodziców przy KSP za finansowe wsparcie imprezy oraz restauracji Państwa Moniki i Marka Ilczuków „Pizzeria 105” za obiadowe smakołyki i kupony dla nagrodzonych szachistów.
Z całą pewnością szachy przyczyniają się do rozwoju dzieci i młodzieży, dlatego nie będziemy ustawać w ich nauce i organizowaniu kolejnych zawodów, na które już dziś serdeczniezapraszamy!