Czytelnia

ks. Paweł Siedlanowski, Echo Katolickie

Lekkie przewiny uznaje za wielkie zło. Nieustannie, drobiazgowo analizuje swoje postępowanie, ciągle wraca myślą do grzechów z przeszłości - widzi je wszędzie, nawet tam, gdzie ich nigdy nie było. Duchowa choroba, na którą cierpi, jest źródłem wielkiego cierpienia, zabiera radość życia, unieszczęśliwia, generuje rozpacz. Ciężkie jest życie skrupulanta.

Kiedy i jakie odpusty możemy uzyskać?

Mówi się o nich jakby coraz mniej, coraz bardziej wstydliwie, jakby z przymrużeniem oka... . A tymczasem to wielka szansa. 
Warto o nie zabiegać - o skuteczności dowiemy się kiedyć (może przy okazji żałując, że się zmarnowało tyle okazji...) 
Poniżej zamieszczam pismo Kurii Siedleckiej z dnia 16.02.2018 r. dotyczące tego zagadnienia, a przy okazji przypominające, kiedy i jakie odpusty możemy uzyskać?


 
Autor: w. Gadowski
źródło: http://gadowskiwitold.pl/publicystyka/zrecznie-przygotowana-samotnosc

Człowiek jest istotą społeczną i nie trzeba czytać Aronsona, aby się o tym przekonać. Chcemy być z innymi, żyć sprawami powszechnymi i angażować się w akcje, w które angażuje się nasze otoczenie. Katolicyzm też jest wspólny i wspólnotowy – trudno bowiem cieszyć się wiarą nie mając wokół innych, którym możemy ją nieść, albo wspólnie z nimi wiarę przeżywać.

Rozmowa z panią Anną Staręgą, nauczycielem historii, wiedzy o społeczeństwie i akademii kreatywności w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach, autorką nowatorskich projektów „Grafonotki” oraz „Pięć kroków do skutecznie nauki”
"Tygodnik "Echo Katolickie"Znajomi mają córkę przygotowującą się do matury w renomowanym liceum. Mimo tego, że długie godziny spędza na nauce, nie daje rady z opanowaniem materiału. Trzeba było ją posłać na korepetycje. Okazało się, że to nie takie proste. Polecany przez innych nauczyciel matematyki – z powodu braku czasu - zaproponował godzinę „korków” od … 23.00 do 24.00. Cena: sto zł za jedną prywatną lekcję. Okazało się, że aby się do niego dostać, trzeba się było zapisać minimum rok wcześniej! Oto współczesne realia.
Córki i synowie z dobrych domów wkuwają słówka i wzory, chodzą na lekcje pianina i squasha. Nie protestują, nie skarżą się. O niczym nie marzą. Może czasem o śmierci.
Sobotnie popołudnie, willa w eleganckiej dzielnicy Poznania. Do 11-letniego Leona przychodzi Filip, kolega z sąsiedniej willi, syn matematyków. Przez pół godziny chłopcy opowiadają sobie dowcipy o Chucku Norrisie, potem grają w karty, rzucają kulkami z papieru. Nagle Filip przerywa zabawę i siada do pianina.
Dzieci pierdoły. Hodujemy zombie, które nie wiedzą kim są i dokąd zmierzają

Żyją w tyranii optymizmu, przekonane, że mogą wszystko, że mają równe szanse, że wystarczy chcieć, by mieć. A nie potrafią poradzić sobie nawet z komarem, a co dopiero z krytyką czy wzięciem odpowiedzialności za innych.

Skuteczność oddziaływań wychowawczych zależy od jakości relacji rodzic (wychowawca) – dziecko. Co więcej – jak wskazują liczne badania – więź emocjonalna jest najważniejszym czynnikiem chroniącym przed podejmowaniem przez dziecko zachowań ryzykownych (używanie substancji psychoaktywnych, agresja, łamanie prawa, przedwczesna inicjacja seksualna m.in.). Więź ponadto pozwala dziecku na osobową identyfikację z dorosłym przez co może on modelować pożądane zachowania dziecka.

Poradnik do pobrania poniżej.
źródło: www.echokatolickie.pl 
O Bożym miłosierdziu, fałszywym wstydzie i tym, co ma wspólnego rachunek sumienia z pieleniem ogródka z ks. Pawłem Siedlanowskim rozmawia Agnieszka Warecka  

Proszę Księdza, Wielki Post to czas rachunku sumienia dla wielu z nas. Dlaczego mamy z nim kłopoty?
Ponad cztery lata temu powstał pomysł przygotowania artykułów na temat rodziny i wychowania. Co rozumiemy przez osobę czy rodzinę? To pojęcia podstawowe, a więc trudno definiowalne, ponieważ ich treść przyswajamy sobie w sposób spontaniczny. Wszyscy rozumiemy, czym jest rodzina, bo przecież każdy z nas urodził się w konkretnej rodzinie. Mamy też doświadczenie tego, co znaczy być osobą. Patrząc na zachowanie innych, odnajdujemy w sobie podobne reakcje.

Droga Krzyżowa z bł. ks. Jerzym Popiełuszko
(cytowane słowa ks. Jerzego pochodzą z homilii Mszy za Ojczyznę, odprawianych w kościele św. Stanisław Kostki na warszawskim Żoliborzu w latach 1982-1984)
Autor rozważań: ks. Paweł Siedlanowski

Papież Franciszek mówiący, że “Kościół nigdy nie miał się tak dobrze, jak dziś” ma rację o tyle, o ile nie mylił się starożytny apologeta Tertulian (który, niestety, skończył ostatecznie poza Kościołem) twierdzący, że krew męczenników jest nasieniem chrześcijaństwa.

Odium humani generis

1. ODWRÓĆ UWAGĘ
Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

„Kiedyś uciekł mi pociąg - opowiadał J. M. - którym koniecznie musiałem jechać. Byłem młody i narwany. Zacząłem kopać z wściekłością w walizkę i kosz na śmieci.
- Co pan wyprawia? - odezwał się jakiś kolejarz.
- Uciekł mi pociąg sprzed nosa! - No i?
To jasne, ten człowiek widział już tylu ludzi, którzy nie zdążyli na połączenie, że było to dla niego czymś normalnym, tyle tylko że pociąg uciekł mnie, a nie jemu. Sprawdziłem, kiedy odjeżdża następny, i stało się dla mnie oczywiste, że przyjadę późno i że będę miał z tego powodu nieprzyjemności.
Rozmowa z Karoliną Gelak-Lipską, terapeutką, psychologiem w Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Gimnazjum  w Siedlcach

Czy zgodzi się Pani z tezą, że w społeczeństwie przybywa metroseksualnych mężczyzn?
Autor: prof. A. Nalaskowski

"Będą teledyski z klerykami, zakonnicami, a potem czas na zoofilię i dyskretnie podaną pedofilię, a jeszcze w zanadrzu nekrofilia... Materiału jest sporo. Gwarantuję – nikt się nie sprzeciwi".


W ramach swobód demokratycznych i ograniczania się służb przemocy w reagowaniu na pospolite draństwo dochodzi do nadużyć, które trwale kształtują nasz społeczny krajobraz. A przez sam fakt zaistnienia stają się niezauważalne w masie kreowanych przez media faktów. Czyni je to mało interesującymi a tym samym akceptowalnymi.
Trudno jednoznacznier odpowiedzieć na pytanie.
Na pewno można spróbować.
Zobaczmy, czy im się udało…
Ks. Mirek Maliński, ks. Piotr Pawlukiewicz, prof. Stanisław Cebrat , ks. prof. Mariusz Rosik, dr Jacek Pulikowski,  s. Filipa i inni.
Zapraszam do odwiedzenia portalu http://2ryby.pl.
[...] "Jaka jest geneza Święta Podwyższenia Krzyża?

Z ks. Pawłem Siedlanowskim, dyrektorem Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum w Siedlcach, rozmawia Agnieszka Warecka.