Rodzinnie i patriotycznie

W minioną sobotę, tj. dn. 18 maja br. odbyły się w naszej katolickiej Szkole Podstawowej obchody Dnia Patriotycznego. Wydarzenie to miało charakter imprezy plenerowej, integrującej całą społeczność szkolną: dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców.
Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Święta w intencji naszej Ojczyzny, którą celebrowaliśmy w Sanktuarium Św. Józefa w Siedlcach.
Po modlitwie udaliśmy się do naszej szkoły, aby w niej oraz na terenie wokół dalej wzmacniać wzajemne więzi, ubogacać swoją wiedzę i radośnie się bawić.
Nasza uroczystość w sposób szczególny była poświęcona dramatycznym wydarzeniom w dziejach Polski, jakim był czas II wojny światowej. Przyświecało więc nam hasło „Nigdy więcej wojny”. W istotę patriotyzmu i ten trudny czas wprowadził nas pan Michał Teodorowicz wraz całą grupą rekonstrukcyjną „Żywa historia - edukacja historyczna”. Nasi goście bazują w dużej mierze na rekonstrukcjach historycznych uważając, że najważniejsze jest dotknięcie historii. Nie same daty i wydarzenia, ale istotne, by móc poznać życie ludzi z przed lat, to czym zajmowali się na co dzień, czym się posługiwali, jak się ubierali itp. Podczas pikniku mogliśmy zatem poznać przedmioty codziennego użytku, umundurowanie żołnierzy, ekwipunek czy broń z okresu II wojny światowej. Każdy mógł też wziąć udział w żołnierskiej musztrze, zapoznać się z budową prawdziwych pistoletów czy porozmawiać z członkami grupy rekonstrukcyjnej.
Któż z nas nie chciał kiedyś być strażakiem… Dlatego pewnie dużym zainteresowaniem cieszyli się obecni pośród nas także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i wóz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej 2 marki MAN, którym do nas przybyli. Uczestnicy pikniku mieli okazję do zapoznania się z pięknym, ale i niebezpiecznym zawodem strażaka, z zasadami bezpieczeństwa, ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych, a także z wozem bojowym wraz z jego wyposażeniem. Ciekawość najmłodszych dzieci wzbudzał mundur strażaka i jego elementy. Uczniowie mieli również okazję trzymać strażackiego węża, prądownicę czy ... ochłodzić się pod wodna kurtyną.
Harcerze z siedleckiego Klubu Ratowniczego pod okiem pana Jacka Żero prowadzili zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, zwracając niestrudzenie uwagę na poprawność wykonywanych czynności i potrzebę szybkiego reagowania, kiedy jesteśmy świadkami wypadku. Przypominali i uczyli, jak prawidłowo należy udzielić pierwszej pomocy, także używając fantomów i defibrylatora zewnętrznego AED. Harcerze też zaangażowali nas do udziału w grze planszowej wielkoformatowej pt. „Monopol patriotyczny”.
Strzelnica przygotowana przez pana Roberta Gryczkę - jednego z pasjonatów sportu strzeleckiego w klubie Dragon - i pięć stanowisk do sprawdzenia swoich umiejętności strzelania do celu była oblężona aż końca imprezy. Wystarczy wspomnieć, iż wystrzelano prawie 2tyś sztuk śrutu.
Nie możemy pominąć stoiska Fundacji DKMS – fundacji, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. Cieszymy się bardzo, że po naszej imprezie lista dawców zwiększyła się o kolejne 30 osób!
W trakcie całego Dnia Patriotycznego Samorząd Uczniowski naszej KSP prowadził LOTERIĘ FANTOWĄ, z której całkowity dochód przeznaczyliśmy na Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
Nasi wolontariusze wytrwale prowadzili też zbiórkę pieniężna do puszek na w/w hospicjum. W ten materialny sposób wsparliśmy to piękne i bardzo potrzebne w naszym mieście dzieło, którego realizacji podjął się ks. Paweł Siedlanowski, nasz były wieloletni dyrektor.
Każdy mógł liczyć na słodki poczęstunek w naszej stołówce - na smaczne ciasto, zdrowe owoce i soki, posmakować kiełbaski z grilla i wspaniałego żurku przygotowanego przez panie Izę Chromik i Lilianę Konopkę wraz z uczniami klasy VIII.
Nie zabrakło też atrakcji sportowych i licznych konkurencji sprawnościowych indywidualnych, zespołowych i dla całych rodzin przeprowadzonych przez pana Mariusza Trocia na szkolnym boisku.
W Sali baletowej uczniowie z klasy VIIa z własnej inicjatywy przygotowali dla dzieci z zerówki i klas I - III oraz ich rodziców poruszające serca przedstawienie pt. „Album wspomnień” o licznych dramatach dzieci i młodzieży żyjących w czasie wojny.
Momentem podsumowującym cały nasz Dzień Patriotyczny była piękna i niezwykle wzruszająca inscenizacja słowno–muzyczna zatytułowana „Nigdy więcej wojny”. Profesjonalna aktorska gra naszych uczniów i niezwykłe wokalne popisy przeniosły nas w koszmar wojny i pozwoliły wręcz namacalnie zobaczyć trudne historyczne prawdy i ludzkie dramaty. Mogliśmy to uczynić także poprzez wykorzystywane środki audiowizualne. Artystyczny zmysł naszych uczniów i pani Ani Staręgi budził powszechny podziw i uznanie.
Zorganizowany przez nas Dzień Patriotyczny dedykowany był całej społeczności szkolnej: wszystkim dzieciom, młodzieży, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. To naprawdę duża inicjatywa. Dlatego nie odbyłaby się ona bez życzliwej pomocy i czynnego udziału oraz zaangażowania naszych wspaniałych nauczycieli pod całościową koordynacją pani Ani Staręgi oraz niesamowitych uczniów i rodziców. Dziękujemy bardzo i gratulujemy!
Przez kilka godzin pięknej soboty wszyscy mogliśmy po przebywać w warunkach innych niż nasza codzienność. Mogliśmy też umocnić naszą wzajemną więź, ponieważ piknik był doskonałą okazją do licznych, wartościowych rozmów i lepszego poznania się nawzajem.
Na pikniku panowała świetna rodzinna atmosfera, dorośli i dzieci bawili się równie bardzo dobrze, a występy artystyczne uświetniły imprezę i stworzyły wyjątkowy klimat, który na długo zapadnie w naszej pamięci i będzie zapewne służył także „umiłowaniu kochanej Ojczyzny”.