Piotr Horzela - Opowiada.

13 lutego gościliśmy w naszej szkole pana Piotra Horzelę.
Z wykształcenia jest leśnikiem. Z zamiłowania - podróżnikiem. Dziś zaszyty w Puszczy Knyszyńskiej podziwia piękno naszej Ojczystej przyrody.
Naszym najmłodszym uczniom pan Piotr opowiadał o Afryce, a w szczególności o swoim pobycie w Sudanie Południowym.
Do tego jednego z najmłodszych państw świata, nasz gość udał się do pracy, ale - jak przekonywał - niemal każdą wolną chwilę wykorzystywał na wypady w głąb kraju i rozmowy z ludźmi.
Dotarł zatem między innymi w góry w poszukiwaniu opuszczonych plantacji herbaty, pływał po Nilu, odwiedzał różne grupy etniczne, których w Sudanie Południowym jest ponad 50.
Po wybuchu wojny domowej doradzał organizacjom pomocowym oraz dokonywał drobnych napraw placówek terenowych zniszczonych w wyniku konfliktu.
Klasy IV - VI już po raz kolejny mogły słuchać ciekawych podróżniczych historii pana Piotra Horzeli.
Tym razem poznawaliśmy Amerykę Południową, a właściwie sześć państw, które odwiedził nasz gość w 2011 wracając z Antarktyki.
Pan Piotr swoją przygodę zaczął na samym południu kontynentu, od Przylądka Horn wg ściśle określonego planu - przejechać autostopem blisko 5 000 km Argentyńskiej drogi nr 40 (Ruta 40). Trasa ta wiedzie po wschodniej stronie Andów wzdłuż granicy z Chile, do którego sporadycznie zaglądał. Podczas tej podróży widziałem surowe krajobrazy Ziemi Ognistej, bezkresne pastwiska na Patagonii którymi władają Gauchos, błękitne lodowce, dymiące wulkany, rozległe pustynie, lasy pełne przeróżnych gatunków roślin… Wszystko jednak wg ściśle określonego wcześniej wspomnianego planu.
"4 kontynenty. Czy podróż może spowszednieć?" to temat, który dopełnił nasz dzień spotkań z panem Piotrem Horzelą - leśnikiem i podróżnikiem, miłośnikiem przyrody i relacji z drugim człowiekiem.
Powyższy temat został podjęty z najstarszymi naszymi "latoroślami".
Jak zwykle ciekawie, interesująco i rozpalając w nas pragnienie poznawania świata pan Piotr opowiedział o swoich pobytach na czterech kontynentach oraz udzielił nam mnóstwa cennych rad, gdzie, jak, kiedy, po co i dlaczego warto podróżować, wykorzystywać wszystkie nadarzające się okazje do poznawania świata i człowieka.
 
Oto garść zdjęć, które udostępnił nam sam ich autor, a nasz miły gość pan Piotr Horzela. Zapraszamy do wspólnego oglądania i podziwiania zdjęć
Panie Piotrze, z całego serca dziękujemy i zapraszamy! :-)