Orszak Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie nazywana Świętem Trzech Króli. 
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii w Niemczech.
Dla uczczenia tego wydarzenia jest organizowany Orszak Trzech Króli. To uliczne jasełka organizowane na drogach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z tradycji jasełkowej i kolędniczej. Podczas orszaku, Trzej Królowie jadą ulicami miasta, prowadząc innych do nowonarodzonego Jezusa, aby oddać Mu pokłon należny Bogu samemu.
I my również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu, a co więcej, byliśmy jego współorganizatorami!
Wymarsz Orszaku poprzedziła Msza św., celebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Sawczuka w najstarszym siedleckim kościele - pw. Św. Stanisława BM. Po rozdaniu śpiewników i papierowych koron ustawiliśmy szyk barwnego pochodu i ruszyliśmy radośnie. Po drodze śpiewaliśmy kolędy oraz wsłuchiwaliśmy się w słowa św. Jana Pawła II, ponieważ hasłem tegorocznego orszaku były słowa "Odnowi oblicze ziemi".
Barwny pochód ogromnej rzeszy obecnych Siedlczan ulicami naszego miasta prowadziła Gwiazda, za którą podążała zaprzężona w trzy konie kareta z trzema królami. Wielu uczestników miało na sobie efektowne kostiumy. Szczególnie nasi uczniowie, ale i inne dzieci poprzebierane i idące obok siebie wyglądały pięknie! W trakcie przemarszu były też przygotowane przez uczniów i aktorów scenki: na dworze Heroda i rozbawieni biesiadnicy w gospodzie, dobre i złe duchy zmagające się o świat, wreszcie pokłon pasterzy i królów przed Świętą Rodziną. Na koniec życzenia złożył biskup Piotr Sawczuk i prezydent Andrzej Sitnik, po czym nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wspólne biesiadowanie!
Z całego serca dziękuję wszystkim naszym wspaniałym uczniom, drogim nauczycielom i wychowawcom oraz niezawodnym rodzicom i Fundacji Nasza Szkoła za trud przygotowania tego wielkiego i pięknego przedsięwzięcia, udział w nim i świadectwo wiary!