OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY I OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Choć nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów w kościele, każdy może sam pobłogosławić popularną „święconkę” i wielkanocne pokarmy przed śniadaniem wielkanocnym.
Powinien to zrobić OJCIEC – głowa rodziny, albo inna dorosła osoba (przewodniczący).
W centralnym miejscu świątecznego stołu stawiamy baranka z chorągiewką.
Przed śniadaniem wielkanocnym dzielimy się święconym jajem, składając sobie życzenia, z nadzieją na błogosławieństwo, dostatek i zdrowie dla całej rodziny.
OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY
Ojciec: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy: Amen.
Ojciec: Bóg Ojciec przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna pojednał świat ze sobą i napełnił nas radością. Chwalmy Go i wywyższajmy na wieki.
Wszyscy: Amen.
Ojciec: Pan Jezus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. On mocą swej łaski uczynił nas dziećmi Bożymi. Jego pragnieniem jest, abyśmy uczestniczyli w wielkiej radości Jego zwycięstwa nad śmiercią, piekłem i szatanem. W tym roku, ta radość jest przysłonięta epidemią koronawirusa. Jako ludzie wierzący te trudne doświadczenia, które stały się udziałem ludzi na całym świecie, przeżywamy jako znak czasu. Bóg przypomina o znikomości naszego ziemskiego życia, które może skrócić złośliwy wirus. On też niszczy wszelkie nasze plany. Ale jest to także czas wzrastania w wierze, nadziei i miłości. Ludzie przez pogłębioną refleksję i solidarność z potrzebującymi mogą przeżyć duchową odnowę. Bóg przypomina, że życie ludzkie przemija i że człowiek nie jest samowystarczalny. W tym klimacie łatwiej odbudować ewangelijną hierarchię wartości, w której Bóg i nasze zbawienie będą na pierwszym miejscu. Prośmy Pana Boga, aby dopuszczone przez Niego trudne doświadczenia, związane ze stanem pandemii koronawirusa, zaowocowały dobrem duchowym każdego człowieka, który bezpośrednio czy pośrednio został nimi dotknięty. Dziś, ze względów bezpieczeństwa, sprawujemy obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny w naszym domu. Korzystamy też z dyspensy od uczestnictwa we Mszy Świętej. Jest to trudne doświadczenie. Ale jako rodzina, która jest Kościołem domowym, nosimy w sobie pragnienie przeżywania naszej wiary we wspólnocie Kościoła powszechnego. Gorąco prosimy Pana Boga o przerwanie epidemii koronawirusa.
Teraz z wiarą przyjmijmy dobro, które przez ten święty obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny przygotował nam zmartwychwstały Chrystus.
CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO
Ojciec lub wskazana osoba dorosła:
Posłuchajmy teraz słów Dziejów Apostolskich (Dz 2, 44-47a).
Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie.
albo
Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 6, 25a, 32b-33).
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
PROŚBY
Ojciec: Bóg Ojciec wie, czego potrzebujemy do życia i zbawienia. Z ufnością przeto zanieśmy do Niego nasze pokorne prośby w intencjach Kościoła, świata i nas tu zgromadzonych:
1. Módlmy się za wszystkie narody ziemi, aby poznały Boga prawdziwego i postępowały zgodnie z Jego wolą, wpisaną w ludzkie sumienie. Ciebie prosimy…
2. Módlmy się za wszystkich wierzących w Chrystusa, aby zabiegając o chleb powszedni, szukali nade wszystko skarbu królestwa Bożego. Ciebie prosimy…
3. Módlmy się za rządzących państwami, aby dóbr tej ziemi nie trwonili na wojny i zbrojenia, ale sprawiedliwie dbali o chorych, pokrzywdzonych i ubogich. Ciebie prosimy…
4. Módlmy się za ludzi starszych i osamotnionych, aby dzięki dobroci sąsiadów i bliskich mogli zaznać radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Ciebie prosimy…
5. Módlmy się ludzi dotkniętych epidemią koronawirusa, aby Bóg przerwał tę niszczącą epidemię, chorych obdarzył łaską zdrowia a zmarłym dał radość nieba. Ciebie prosimy…
6. Módlmy się za nas tu zgromadzonych, abyśmy zasiadali do wspólnego stołu wdzięczni za wszystkie dary, jakie otrzymujemy od Boga i kochających nas ludzi. Ciebie prosimy…
MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA
Ojciec: Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie Żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii Świętej dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.
Baranku Boży, Ty zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Ojciec: Teraz mówmy wspólnie: Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego….
OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Ojciec jako głowa rodziny zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
OJCIEC:
Przeżywamy niedzielę wielkanocną. Jezus, który umarł za nas na krzyżu, zmartwychwstał. On tak dokonał naszego odkupienia. Swoją „śmiercią zniweczył śmierć naszą, a zmartwychwstając przywrócił nam życie”. W tym roku radość paschalna jest przysłonięta epidemią koronawirusa. To dlatego, dziś w naszym domu przeżywamy obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Kościół zachęca, aby nie rezygnować z radosnego przeżywania świąt wielkanocnych. Obecne trudności traktujemy jako znak, jaki Bóg daje ludzkości. Bóg tak przypomina o kruchości naszego ziemskiego życia, które może skrócić złośliwy wirus. On też potrafi zniszczyć wszelkie nasze plany. Posłuszni woli naszego Biskupa i władz państwowych, respektujemy nakaz pozostania w domu. Korzystamy też z dyspensy od uczestnictwa we Mszy Świętej. Pragniemy z żywą wiarą i nadprzyrodzoną nadzieją przeżywać czas świąteczny. Z pokorą prosimy Boga, aby przerwał panującą epidemię. Sprawując obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny ożywiamy duchową solidarność z Kościołem powszechnym a zwłaszcza ofiarami koronawirusa i módlmy się za zmarłych. Z wiarą przyjmijmy dobro, które przez ten święty obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny przygotował nam zmartwychwstały Chrystus.
Ktoś z dorosłych uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
albo
Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
OJCIEC:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen
Teraz mówmy wspólnie: Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego.