Błogosławiony czas pielgrzymowania i rekolekcji klasy VIII i III gimnazjum. Cz.2

Środa i czwartek(27 i 28 marca br.) to czas pielgrzymowania i rekolekcji naszych najstarszych uczniów. Klasa VIII i III gimnazjum pojechała do Kodnia na doroczne skupienie. Zanim to jednak nastąpiło zawitali oni do Janowa Podlaskiego - dawnej stolicy biskupów łuckich oraz pierwszej stolicy diecezji janowskiej czyli podlaskiej (obecnie siedleckiej). Po wizycie w Bazylice Świętej Trójcy i jej kryptach, Zamku Biskupim i Grocie Naruszewicza udali się do Pratulina - miejsca męczeństwa Bł. Wincentego Lewoniuka i XII Towarzyszy, Męczenników Podlaskich. Tu powitał ich ks. kan Jacek Guz, kustosz sanktuarium, a pani przewodnik Maria opowiedziała im na nowo historię unii i męczeństwa unitów na Podlasiu.
W Kodniu wspólną modlitwę rozpoczęli od nawiedzenia bazyliki i cudownego obrazu Matki Bożej, gdzie o. Jan OMI wprowadził ich w historię tego miejsca i sprawowanego kultu. Później poszli na tutejszą kalwarię, aby rozważać mękę Pana Jezusa, a wieczorem celebrowali Eucharystię i adorowali Najświętszy Sakrament.
Następnego dnia o. Franciszek OMI mówił o powołaniu i misjach w Afryce, zaś o. Dariusz OMI o duchowych zagrożeniach czyhających na młodych. Po zwiedzeniu tutejszego muzeum i Mszy świętej pojechali do Klasztoru Zakonu NMP z Góry Karmel, gdzie poznali historię i charyzmat kodeńskiego Karmelu.
Później przybyli do Kostomłotów, jedynej w Polsce parafii katolickiej obrządku wschodniego, gdzie niezwykle ciekawie i barwnie ks. Zbigniew Nikoniuk opowiadał o historii Kościoła i tutejszej wspólnocie.
W drodze powrotnej rekolektanci zawitali jeszcze do sanktuarium w Leśnej Podlaskiej.