Witaj Kanado!

Katolickie Gimnazjum im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki nawiązało współpracę z Sobotnią Szkołą Polską im. Marii Chrzanowskiej z Edmonton w Kanadzie (http://www.polishschool.ca/ ). Uczniowie klasy pierwszej i drugiej gimnazjum piszą listy do koleżanek i kolegów z odległego kontynentu. Młodzież kanadyjska ma polskie korzenie, ale na co dzień posługuje się językiem angielskim. Dzięki współpracy doskonalone są umiejętności językowe. Listy są pisane po angielsku i po polsku. Niektórzy kontynuują rozmowy korzystając z internetowych komunikatorów facebook, czy snapchat.

Konwersacje z native speakerami to stosunkowo nowa i popularna metoda nauki języków obcych, która w naturalny sposób pomaga przyswajać i rozwijać umiejętności językowe. Rozmowy sprawiają, że uczniowie wirtualnie przenoszą się za granicę, mają możliwość poznawania różnic kulturowych, jak również mogą promować polską kulturę i tradycje.

Edmonton ? miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r. Ludność miasta wynosi 730 372 (2006), a w aglomeracji 1 034 945 (2006) mieszkańców. Jest to drugie co do wielkości miasto Alberty po Calgary. Jest jednym z najnowocześniejszych miast zachodniej Kanady. Wraz z Calgary tworzy serce gospodarcze i finansowe bogatej prowincji Alberty. Łącznie miasta te skupiają przeszło 80% populacji całej prowincji, co daje obraz stopnia urbanizacji tych terenów. Jest to ważny ośrodek naukowo-kulturalny (Uniwersytet Alberty, liczne festiwale).