Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Rodziny Sportowej

W dniu 12 stycznia br. w Centralnym Ośrodku Sportu-Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale już po raz 29-ty odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Rodziny Sportowej. W sali konferencyjnej zgromadzili się zatem bardzo licznie sportowcy, działacze, parlamentarzyści, samorządowcy, kapelani sportowców i miłośnicy aktywności fizycznej.
Wśród zebranych nie zabrakło przedstawicieli różnych uprawianych dyscyplin sportowych z naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
Spotkanie rozpoczęło się kolędowaniem w wykonaniu zespołu regionalnego Brzóstowianie/Królowianie, po czym głos zabrał Witold Bańka, były lekkoatleta, a aktualnie Minister sportu i turystyki. Pan Minister zachęcał nas do nieustannego odkrywania piękna sportu i czystej rywalizacji.
Biskup łowicki Andrzej Dziuba z kolei mówił o pięknych dziejach i pięknych ludziach, których "wydał" COS w Spale Niepodległej Polsce przez 90 lat swojego istnienia. "W myślach i wspomnieniach przywołujemy dziś swoje osiągnięcia sportowe i największe w historii Polski, ale i z nadzieją patrzymy w przyszłość, w kolejne 100-tu lecie". Na koniec życzył, by "polski sport miał prestiż społeczny i przynosił chwałę na arenach świata".
Spośród obecnych samorządowców głos zabrał wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk życząc wszystkim wytrwałości i siły oraz Zbigniew Ziemba, wicemarszałek tutejszego województwa, który złożył wszystkim wyrazy uznania. Przypomniał też, że Spała jest dobrą wizytówką województwa łódzkiego i życzył medali nie mniej, niż drzew w spalskich lasach oraz pokoju, radości i satysfakcji od Nowonarodzonego Jezusa.
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Andrzej Kraśnicki w swoim wystąpieniu życzył wielu sukcesów w łączności z Panem Bogiem, a pan minister Antoni Macierewicz - wyników i siły ducha.
W imieniu wszystkich sportowców głos zabrał pływak i olimpijczyk z Rio - Filip Wypych. Zachęcał, aby cieszyć się w życiu każdą chwilą i doceniać to, co nas otacza i tych, którzy nas otaczają.
Delegat ds. Duszpasterstwa Sportowców w strukturach Konferencji Episkopatu Polski - bp Marian Florczyk złożył wszystkim obecnym podziękowania, a nawiązując do hasła COS-ów "Tu rodzą się zwycięzcy" przypomniał, że "tu rodzą się także zwycięzcy, którzy mają siłę pokonywać to co złe w życiu".
Następnie głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - abp Stanisław Gądecki. W swojej katechezie mówił, że "Dobry Bóg zamiast słowa głoszonego przez proroków, które nie przynosiło już efektu, posłał Słowo - Jezusa po to, aby ludzie zrozumieli w końcu Jego Miłość". Odnosząc się zaś do sportu powiedział, że winien on być szkołą w poczwórnym znaczeniu. Po pierwsze to szkoła cnót obywatelskich - sport trzeba umiłować, a ludzki wysiłek może być wzorem, pewnym modelem człowieczeństwa. Zachęcał też w tym miejscu, aby zatroszczyć się o sportowców, którzy przechodzą na emeryturę czy też na wskutek kontuzji nie mogą się spełniać jako aktywni sportowcy. Pamiętać o nich należy nie tylko kiedy przeżywają dni chwały. Po drugie to szkoła wspólnotowości, która winna ukazywać wzorce prawdziwej ludzkiej wspólnoty. Po trzecie sport musi być szkołą świętości, aby osiągnąć swój cel ostateczny. Przez sport mamy dojść do świętości! I po czwarte - sport ma być szkołą pokoju.
Na koniec abp Stanisław życzył wszystkim sportowcom i całej rodzinie sportowej zdrowia i ... ZBAWIENIA!
Spotkanie ubogaciły Jasełka Bożonarodzeniowe pięknie wykonane przez dzieci z Przedszkola nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim.
Po śpiewie zaś kolędy wszyscy łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie przy tym najserdeczniejsze życzenia. Z radością udaliśmy się na posiłek, po którym dzięki ogromnej życzliwości pana Waldemara Wendrowskiego - dyrektora COS w Spale, mogliśmy zwiedzić wszystkie obiekty ośrodka i spotkać się z aktualnie trenującymi tam zawodnikami.
Po wielu niezapomnianych wrażeniach szczęśliwie wróciliśmy do Siedlec, mając nadzieję, że w przyszłym roku też staniemy się częścią jednej wielkiej rodziny sportowej, która tworzymy zresztą na co dzień.
PS. Warto jeszcze dodać, iż dzięki darczyńcom każdy z uczestników otrzymał Pismo Święte, okolicznościowy kalendarz olimpijski i foldery o COS-OPP w Spale.
Dziękujemy!