Przeżyjmy to jeszcze raz…

W piątkowy wieczór sala gimnastyczna naszej szkoły wypełniła się do ostatniego miejsca! A wszystko to za sprawą Jasełek Bożonarodzeniowych w wykonaniu Rodziców dzieciaków naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Słowo „jasełka” to zdrobnienie archaicznego dziś słowa (te) jasła oznaczającego „żłób lub drabinkę, za którymi kładło się paszę dla bydła”. Jasełka to „małe jasła, mały żłób” czyli „żłóbek”.
Z czasem słowo to nabrało także sensu religijnego, metaforycznego i stało się nazwą widowiska scenicznego lub kukiełkowego związanego z opisem Bożego narodzenia w stajni.
Jasełka to zatem przedstawienie osnute na kanwach scen biblijnych, składające się zazwyczaj z trzech scen: pasterskiej, u króla Heroda, adoracyjnej.
Dawniej jasełka wystawiano w kościołach, salkach katechetycznych, współcześnie także w teatrach, na scenach domów kultury i w szkołach – czego wszyscy doświadczyliśmy.
Nasi Rodzice w liczbie ponad czterdziestu (!) osób pod czujnym okiem reżysera pana Daniela Ciepieli od miesiąca przygotowywali się do tego wydarzenia. Piękne dekoracje, nietuzinkowe stroje i pełna energii gra aktorska, zapadające w pamięć charakteryzacje porwały za sobą publiczność. Piękny śpiew specjalnie zorganizowanego na tę uroczystość chóru, gra na fortepianie i innych instrumentach muzycznych, mnóstwo kolorów, a nawet dymów, świateł i niezapomnianych wrażeń… To była prawdziwa uczta duchowa opowiadająca o tajemnicy Bożego Narodzenia...
Cóż powiedzieć? Było cudownie! Przepiękne Jasełka Bożonarodzeniowe!
Kochani Rodzice – jesteście NIEOCENIENI! Dziękujemy i jesteśmy z Was dumni!
Cudowne Jasełka, które polecamy wszystkim (można nabyć płytę z tej inscenizacji), bo przez czterdzieści pięć minut zabierają widza do innego, Bożego świata, a w sercu i pamięci pozostaje wiele piękna.
Po przedstawieniu mogliśmy wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły, które wykonywali na różnych tegorocznych konkursach kolędowych, nierzadko zwyciężając czy zajmując w nich wysokie miejsca. Te śpiewy były przeplatane chóralnym śpiewem tradycyjnych kolęd w wykonaniu wszystkich obecnych.
Cieszymy się i dziękujemy J.E. Ks. Bp. Kazimierzowi Gurdzie za uświetnienie tego wieczoru przez swoją życzliwą obecność.
Kolędowanie oznacza też odwiedzanie parafian przez księdza w okresie Bożego Narodzenia. Dlatego na koniec Pasterz naszej siedleckiej diecezji pomodlił się z nami i za nas, pobłogosławił i pokropił wodą święconą obecnych i całą naszą szkolną społeczność.
To był niezapomniany wieczór i piękny Boży czas.