Kultura szachistów

Kultura szachistów
Ciekawe, czy jest jeszcze jakaś dyscyplina sportu, aby kultura była tak istotnym elementem. Cisza, spokój, a zarazem czuć napięcie rozgrywanej partii. I te gesty uprzejmości, słowa zwycięzcy do pokonanego "dobrze grasz w szachy". Kultura szachowa naprawdę wzbudza uznanie.
Trzeba jednak przyznać, że to sport zdominowany przez chłopców i panów. W I Otwartych Mistrzostwach KSPIG na 114 zawodników było 11 dziewczynek i dwie mamy (nawet mniej niż 10% uczestników). Ale budujące jest to, że w kuluarach kilka pań przyznało sie, że gra trochę w szachy, ale zabrakło odwagi, aby wystąpić. Liczę, że następnym razem będzie nas więcej.

Przy okazji przedstawiam ciekawy tekst od Darka Gajewskiego. Darek, liczę, że któregoś dnia rozpoczniesz swój blog szachowy. Możesz liczyć na sporą grupę czytelników i czytelniczek :)

"Dlaczego szachy?

Nauka gry w szachy wywodzi się z Indii. Już w VI wieku odnotowano pierwsze w wzmianki o tej grze. Z Indii powędrowały do Persji, a następnie do krajów arabskich.

Persowie jako pierwsi  napisali podręcznik gry w szachy, zaś Arabowie przeprowadzali pierwsze turnieje szachowe.

Pierwszym europejskim krajem, gdzie wkroczyła egzotyczna i mocno intelektualna gra była Hiszpania. Początkowo grano w Europie w szachy tylko na dworach królewskich.

W średniowieczu szachy opanowały cała Europę. Na dworach książęcych przeprowadzano turnieje, gdzie zamiast na polu bitwy, rycerze staczali bój nad szachownicą, a bywało i tak, że wygrana decydowała o pierwszeństwie do ręki damy dworu.

W Polsce grą pasjonowali się szczególnie najpierw Kazimierz Wielki, a potem Królowa Bona.

Przyjęło się, że gra w szachy to głównie umysły ścisłe, gdzie dominuje solidność i dokładność, którą tak chcemy wszczepić naszym dzieciom.  Rzeczywistość jest jednak inna i więcej jest sławnych osób, które posiadały silnie rozwiniętą wyobraźnię, niż umysł ścisły. Pasjonatami gry w szachy byli m.in. Francois Voltaire, Napoleon, Józef Piłsudski, Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz.

Szachy są wskazane już dla  kilkuletnich dzieci. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową i rozbudza twórcze zdolności."

Dodaj nowy komentarz

Refresh Type the characters you see in this picture. Wpisz znaki które widzisz na obrazku; jeśli nie możesz ich przeczytać, kliknij przycisk "Podgląd", zostanie wtedy wygenerowany nowy obrazek. Wielkość liter nie ma znaczenia.  Przełącz na weryfikację głosową.