aniat - blog

On nie jest winny...

on jest inny. Ona nie jest winna, ona jest inna".

Kultura szachistów

Ciekawe, czy jest jeszcze jakaś dyscyplina sportu, aby kultura była tak istotnym elementem. Cisza, spokój, a zarazem czuć napięcie rozgrywanej partii. I te gesty uprzejmości, słowa zwycięzcy do pokonanego "dobrze grasz w szachy". Kultura szachowa naprawdę wzbudza uznanie.

"Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie"

Różne są drogi współczesnej ewangelizacji.  Ekstremalna Droga Krzyżowa jest jednym z wielu sposobów dotarcia do współczesnego człowieka. Już sama nazwa wzbudza dreszczyk emocji. Ekstremalna, bo w nocy dystans 44 km - wersja dla Warszawy, a dla  Krakowa 50 km. I to wszystko w jedną noc, jedyny odpoczynek na poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej. Kilkuosobowe grupki same rozważają stacje i niosą duży brzozowy krzyż. W tegorocznej, pierwszej edycji warszawskiej wzięło udział ponad 200 osób.

Ludzką upadać, chrześcijańską powstawać

Usłyszane na tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych.

Ludzką rzeczą jest upadać, chrześcijańską POWSTAWAĆ, a  szatańską trwać w upadku.
 To nie grzechy są najważniejszymi w Piśmie Świętym. Istotą Pisma Świętego jest Miłość i Miłosierdzie. Świat chce nam wmówić, że jest tylko zło i z nami jest źle.
 Jeśli mamy do wyboru dwie dobre drogi życia, to wybierzmy tą, która jest dla nas trudniejsza i wymaga więcej wyrzeczeń.

Róża

Trzy ciekawe inicjatywy, nad którymi warto się zastanowić.

1. Róża różańcowa - modlitwa rodziców za dzieci

Dłoń kobiety, dłoń mężczyzny

Czy możliwe, aby jedna osoba miała dwie różne dłonie? U Rembrandta tak. Obraz "Powrót Syna Marnotrawnego" jest jednym z najsłynniejszych jego dzieł. Obraz można obejrzeć w muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu.

"Baśń o wyspie i jej mieszkańcach"

„Dawno, dawno temu na oceanie istniała wyspa, którą zamieszkiwały emocje, pragnienia i ludzkie cechy: Bogactwo, Duma, Smutek, Dowcip. A wszystkich razem łączyła Miłość.
Pewnego dnia mieszkańcy wyspy dowiedzieli się, że niedługo wyspa zatonie. Przygotowali statki do wypłynięcia w morze, aby na zawsze opuścić wyspę. Tylko Miłość postanowiła trwać do ostatniej chwili, by pomóc wszystkim załadować się na statki. Gdy pozostał jedynie maleńki skrawek lądu Miłość poprosiła o pomoc.
Pierwsze podpłynęło Bogactwo na swoim luksusowym jachcie. Miłość zapytała:

"Wyspa Ślepców" - bajka

Uwielbiam bajki, bo one przez swój prosty komunikat mówią bardzo często o wielkich rzeczach. Dzisiaj opowiem bajkę o "Wyspie Ślepców". Usłyszałam ją na comiesięcznym, skupieniu dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców z grupy wsparcia modlitewnego szkoły. Sama sceneria tego skupienia już jest wymowna, grube mury kaplicy, kamienie, żelazna brama. Nieszpory (popołudniowa modlitwa wg określonej formuły) po łacinie wprowadzają zabieganego człowieka w klimat monastyru gdzieś daleko, gdzie jest spokój, cisza, gdzie ważne jest "być tu i teraz".
Subskrybuje zawartość